Advertisement

19 milyar dolarlık ABD banka hisseleri tutan Berkshire Hathaway Inc.'nin sahibi milyarder yatırımcı Warren Buffett, ABD bankalarının fazla likiditesinin olduğunu ve Avrupalı rakiplerine göre bir sınıf ötede olduğunu söyledi.

Berkshire'ın başkanı ve CEO'su Buffett, Omaha, Nebraska'da şirketin yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, "Amerikan ve Avrupalı bankaları iki farklı kategoriye koyuyorum" dedi. Buffett, "Amerikan bankacılık sistemi iyi bir durumda. Avrupa sistemi birkaç ay önce, Avrupa Merkez Bankası desteği öncesi,  nefessiz kalmış durumdaydı" değerlendirmesinde bulundu.

Wells Fargo & Co. ve JPMorgan Chase & Co. geçen yıl rekor kar açıkladılar ve bu bankaların CEO'ları, ABD'li politika yapıcıların bankacılık düzenlemelerini güçlendirmek için ortaya koydukları çabalarla mücadele ediyorlardı. Avrupa bankaları ise, bölge borç krizi ile başa çıkmaya çalışmakta ve sırtını 1 Aralık'ta başlayan Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 1 faizle verdiği üç yıl vadeli kredilere sırtını dayamış durumda.

81 yaşındaki Buffett, "Üç yıl için yüzde 1 faizle çok paraya sahip olmak isterdim, ancak sıkıntılı durumda değilim" dedi ve "ABD bankalarının likiditesi kulaklarından fışkırıyor" yorumunda bulundu.

42 yıldır Buffett tarafından yönetilen Berkshire, 12 milyar dolarlık bir pay ile, San Francisco merkezli Wells Fargo'nun en büyük hissedarı durumunda. Buffett, Bank of America Corp.'a geçen yıl, tercihli hisseler ve varantlar karşılığı 5 milyar doalr enjekte etti. Berkshire'ın U.S. Bancorp'ta da Cuma günü itibariyle 2.2 milyar dolarlık payı var.