Advertisement

Uluslararası piyasalar, Fransa'da cumhurbaşkanlığına Sosyalist François Hollande'nin seçilmesi ve Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklenenin oldukça altında artış göstermesinin etkisi ile güçlü satışlara sahne oldu. Asya hisse sentleri Kasım ayından bu yana en hızlı düşüşünü kaydederken, euro son üç ayın en düşük seviyesine indi. ABD Hazine tahvilleri ve yen, güvenli liman alımlarından destek bulurken, emtia değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:30'da yüzde 2.4 aşağıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.8 düşerek 1.2979 dolar seviyesine inerken, yen önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazandı. On yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi beş baz puanlık düşüşle yüzde 1.83 seviyesine indi. Asya'da tahvil riski arttı. Emtia fiyatlarını içeren S&P GSCI Endeksi son dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Petrol New York'ta yüzde 3.2 değer kaybetti.

Fransa'da 17 yıl sonra seçilen ilk Sosyalist olan Hollande, kemer sıkma tedbirlerinin azaltacağı taahhüdünü verirken, Yunanistan'da oylar kurtarma karşıtı partilere gitti. Cuma günü açıklanan verilere göre, ABD'de tarım dışı istihdam Nisan ayında 115,000 arttı ve böylelikle son altı ayın en düşük artışını gösterdi. Endonezya ekonomisi, iç tüketimdeki artışın küresel ekonomide yavaşlamanın etkisini gidermesi sonucu, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6'nın üzerinde büyüdü.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp.'tan Vasu Menon, "ABD ve Çin'de neler olduğu ve Avrupa'daki resesyon konusunda çok fazla endişe var ve Avrupa konusunda daha da endişeliyiz" dedi.