Advertisement

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Nicolas Sarkozy'yi geride bırakarak 17 yıl sonra Avrupa'nın en büyük 2. ekonomisini yönetecek ilk Sosyalist olan François Hollande, bölgede daha az kemer sıkma ve daha çok büyüme için çalışacağını söyledi.

Oyların yüzde 48'ini alan Sarkozy'ye karşı yaklaşık yüzde 52 ile çoğunluğun desteğini alan Hollande, Fransa'nın Tulle kasabasında muhabirlere "kemer sıkmanın kaçınılmaz olmadığını" söyledi.

Hollande, işsizlik başvurularının son 12 yılın en yükseğinde seyrettiği ve artan borç yükününün Euro Bölgesi'nin 2 yıldır içinden çıkamadığı finansal krizde Fransa'nın kırılganlığını artırdığı bir ortamda, belli belirsiz büyüyen bir ekonomiyi devralıyor.
Sarkozy, borç krizinde yerinden olan 9. lider ve son 30 yılın yeniden seçilmeyen ilk cumhurbaşkanı oldu.

Kampanya henüz bitmedi. Fransa'nın önümüzdeki 5 hafta parlamentonun alt kanadını seçecek olması, siyasi liderlerin yarışının devam edeceği anlamına geliyor. Sarkozy'nin Halk Hareketi Birliği partisinin, parlamentonun alt kanadında çoğunluğa sahip olması hâlinde, Hollande, muhalefet tarafından kontrol edilen bir Kabine ile çalışmak zorunda kalabilir.

Londra'daki Nomura International'ın siyaset analistlerinden Alastair Newton, Sosyalistlerin, parlamentonun alt kanadında da çoğunluğu alarak, Hollande'ı "daha sol bir konuma" oturtmasını beklediklerini söyledi.