Advertisement

Emtia fiyatları, Fransa ve Yunanistan seçimlerinde oyların kemer sıkma karşıtı partilere gitmesi ve ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenin oldukça altında çıkmasının ham maddelere yönelik talebin azalacağı endişelerini artırması sonucu bu yılın en düşük seviyesine indi.

Emtia fiyatlarını içeren Standard & Poor’s GSCI Spot Endeksi düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve Ağustos ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi. Endeks yüzde 1.3 düşerek 645.29 puana kadar indikten sonra, Singapur saati ile 11:48'de, yüzde 0.6 aşağıda, 648.67 puan seviyesinde seyrediyordu. Ham petrol fiyatları New York'ta yüzde 3.2 düşerek varil başına 95.34 dolara kadar indi ve 20 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Emtia fiyatları, Avrupa'daki borç krizinin küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile. Mart ve Nisan aylarında düşrü ve bu seyrini Mayıs ayında da devam ettirdi. Çin'de büyümenin yavaşlaması ve beklenenden kötü çıkan ABD ekonomik verileri de düşüşleri destekledi. Mart ayında, Goldman Sachs Group Inc., ekonomk büyümenin muhtemelen yumuşayacağını kaydederek, üç aylık emtia görünümünü "nötr" seviyesine indirmişti.

Societe Generale SA emtia stratejisti Jeremy Friesen, Avrupa'daki seçim sonuçlarını işaret ederek, "Piyasa belirsizlikteki ani artıştan memnun değil" dedi ve "Çin'in kısa vadede zayıflamaya devam etmesini bekliyoruz, ABD halen bu yolda ilerliyor, Avrupa resesyonda ve şimdi üstüne üstlük bir de siyasi belirsizlikler var" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli petrol kontratı Nymex'te varil başına 97.15 dolardan işlem gördü ve bu kontrat bu yıl yüzde 1.7 geriledi. Ham petrol, benzin ve doğal gazı içeren enerji grubu, S&P GSCI Endeksi'nin yüzde 70.5'ini kapsıyor.