Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist Francois Hollande'nin kazanması, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden kötü çıkması ve Tayvan'da enflasyonun hızlanmasının etkisi ile, 2008'den bu yana en kötü haftalık kaybını yaşamasının ardından bugün de düşüşünü sürdürdü.

PetroChina Co., Shanghai Securities News'ta benzin fiyatlarının indirilebileceği yolunda çıkan bir haberin ardından, Hong Kong'daki işlemlerde son beş haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co., Xinhua News Agency'de, Industrial & Commercial Bank of China Ltd.'nin ilk konut sahibi olacaklar için mortgage üzerinde uygulanan iskontoyu ülke çapında askıya aldığı yolunda çıkan bir haberin ardından, Şanghay piyasasında, gayrımenkul geliştirme şirketlerinin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Tayvan'ın en büyük finansal hizmetler şirketi Cathay Financial Holding Co. yüzde 2.8 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.5 düşerek, Singapur saati ile 10:49'da 998.21 puana indi ve 4 Nisan'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi. Endeks, Cuma günü açıklanan ve 160,000 artması beklenirken 115,000 artan ABD Nisan ayı tarım dışı istihdam verisinin de etkisi ile, geçen haftayı da kayıpla geçirerek yedi hafta üst üste düşüş gösterdi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.4 düştü. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 2.3 düşerken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.7 geriledi.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp.'tan Vasu Menon, "ABD verileri ve Fransa seçimleri bugün Asya piyasaları yoluyla tedirginlik yarattı" dedi ve "Eğer piyasa yüzde 5, yüzde 8 daha geri çekilirse, tepki alımlarının geldiğini göreceksiniz. Zira Asya'da temel göstergeler oldukça güçlü" değerlendirmesinde bulundu.