Advertisement

ABD hazine kağıtlarının fiyat dalgalanmasının 4 yılın en düşük düzeyine gerilemesi  en güvenli varlık arzının gittikçe azalmasıyla rekabetin arttığı bir zamanda, yatırımcıların, politika faizinin rekor düşük seviyede kalacağına inandıklarını gösteriyor.

ABD'nin 10 yıllık faiz swaplarının 3 aylık opsiyon volatilitesi endeksine göre, faizler, Fed'in 400 milyar dolarlık Twist Operasyonu'nun sonlanacağı Haziran'dan sonra da durağan seyredebilir. 3m10y olarak bilinen bu faizler, konut balonunun patladığı Haziran 2007'den bu yana en düşük seviyesinde bulunuyor.

10 yıl ve altında vadeye sahip hazine kağıtlarının getirisi enflasyon hızının altında ve talep de istihdam verilerinin çok güçlü olmaması ve Avrupa'daki borç krizinin yeniden canlanmasından ötürü rekor seviyelerde seyrediyor. Uluslararası Para Fonu IMF, güvenli varlık havuzunun 2016 itibariyle 9 trilyon dolar azalacağını söylüyor.

New York'taki Bank of Nova Scotia'nın işlem müdürü Charles Comiskey, şu anda satışçıların görülmediğini söyledi.

Comiskey'e göre yatırımcılar, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'nın kurtarma yardımı aldığı Avrupa ve zayıf büyüme kaydeden ABD konusunda tedbirli davrandığına dikkat çekti.