Advertisement

Uluslararası piyasalar, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist aday Francois Hollande'nin kazanması ve Yunanistan'da seçmenlerin kurtarma karşıtı cepheye yönelmesinden olumsuz etkileniyor. Hisse senetlerindeki düşüş MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nin son üç ayın en düşük seviyesine indirirken, ABD Hazine tahvilleri ve dolar değer kazandı. Avrupa hisse sentleri, Almanya'da fabrika siparişleri verisinin beklenenden yi çıkmasının ardından kayıplarının büyük bölümünü geri aldı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, seans içinde yüzde 1 kadar düştükten sonra biraz toparlandı ve Londra saati ile 11:01'de yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Yunanistan'da ASE Endeksi yüzde 8.3 ile Ekim 2008'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve Haziran vadeli Standard & Poor s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek 1.3038 dolara indi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan düşerken, aynı vadede Fransız tahvillerinin faizi erken saatlerdeki yükselişini geri verdi ve dört baz puan düştü. Emtia fiyatlarını içeren S&P GSCI Endeksi düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve bu yılki kazançlarını neredeyse geri verdi.

17 yıl sonra Fransa'nın başına geçen ilk Sosyalist olan Hollande, kemer sıkma tedbirlerinin hafifletileceği taahhüdünde bulundu. Hollande ve yandaşları, harcamaların artırılması ve açık azaltıcı çabaların azaltılması dahil, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in muhalefet ettiği politikalardan bahsediyorlar. Yunanistan'da seçim sonrası parlamentoda kırtarma karşıtı üç yeni parti yer aldı. Almanya'da fabrika siparişleri Mart ayında yüzde 2.2 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.5 artması bekleniyordu.

Paris'te Societe Generale SA Michala Marcussen, "Çalışanlar bu haftasonu kemer sıkma tedbirleri aleyhine Avrupa çapında tepki gösterdi" dedi ve "Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinden faydalanabilmesi için gereken siyasi çoğunluğun sağlanamaması, bu ülkenin eurodan çıkmasına neden olabilir. Bu, bizim görüşümüze göre, Yunanistan'ın da sınrılarını aşacak olumsuz bir gelişme olur" değerlendirmesinde bulundu.


BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mayıs 2012 Pazartesi, 15:14 Misafir benim anlamadığım avrupa birliği varlığını sürdürmek konusunda neden bu kadar ısrarcı,soğuk savaş dönemi geride kaldı,euroyu korumak pahasına bataklığa sürüklenen bir avrupa var,bırakın batan batsın,içinden çıkılmaz bir yola giriyor avrupa, yunanistan,italya,ispanya,portekiz,irlanda derken daha kötü senaryolar oluşacak gibi geliyor bana.