Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'da, iki büyük partinin birlikte çoğunluğu elde edemediği seçimler, ülkenin eurodan çıkma ihtimali artırdı ve Avrupa'da ekonomik büyümeyi destekleyen politiklara yönelik çağrıları güçlendirdi.

Citigroup Inc. ekonomistlerinden Guillaume Menuet ve Juergen Michels, bugünkü raporlarında, Yunanistan'ın şimdilerde eurodan önümüzdeki bir yıl ila 18 aylık sürede eurodan çıkma ihtimalinin yüzde 50 ile yüzde 75 arasında olduğunu kaydettiler. İkilinin daha önceki tahminleri, eurodan çıkış riskinin yüzde 50 olduğu yönündeydi.

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, "Her ülke ortak euro bölgesinden çıkma konusunda karar alabilir, Yunanistan da elbette" dedi ve "Ancak bunun ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız ve Yunanlar bu konu hakkında düşünmek zorunda kalabilir" dedi.
 
Yunanistan hisse senetleri, dükü seçimlerde seçmenlerin kurtarma paketi karşıtı parteilere yönelmesinin ardından son 3.5 yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. İtalya Başbakanı Mario Monti, bugün yaptığı açıklamada, Fransa'da Sosyalist aday Francois Hollande'nin cumhurbaşkalığı seçimlerini kazanmasının yanında, Yunanistan seçimlerinin sonucunun, Avrupalı liderlere ekonomik büyümeye yönelik güçlü politikaları "yansıtma" ve "acil uygulamaya" zorladığını söyledi.

Yunanistan'da siyasi liderler, koalisyon hükümeti kurabilmek için gereken çoğunluğu sağlamada güçlük çekiyor ve bu durum, ülkenin euroda kalabilmek için ihtiyaç duyulan tedbirleri uygulayabilme gücünün sorgulanmasına neden oluyor. Yunanistan, ikinci kurtarma paketinin bir parçası olarak, 2013 ve 2014 yıllarında 11.6 milyar euroluk tasarrufa giden bir planın detaylarını Haziran ayında kreditörlere sunmak zorunda.