Advertisement

Capcom Co.'nun daha yüksek kar tahmininde bulunması ve Mitsubishi Corp.'un beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının ardından Asya hisseleri değerlendi. Asya Borsaları, Avrupa'daki siyasi değişimle kaydettiği 6 ayın en sert düşüşünden geri sıçradı.

Video oyunları geliştiricisi Capcom, yıllık net gelirinin yüzde 46 artacağını açıklamasının ardından yüzde 5.8 değerlendi. Japonya'nın en büyük işlem şirketlerinden Mitsubishi Corp., beklentinin üzerinde kar açıklaması üzerine yüzde 2.4 primlendi. Dünyanın en büyük zirkon üreticisi Iluka Resources Ltd.'ın tahmin düşürmesinin sonrasında yüzde 11 değer kaybetti.

Temellerin hâlen daha oldukça sağlam ve güçlü göründüğünü belirten Singapur'daki UBS Wealth Management'ın baş yatırım stratejisti Kelvin Tay, dünün yalnızca bir tepki hareketi olduğunu, uzun süreli olmayacağını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 121.43 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden her 4 hisseye karşılık 5 hisse değerlendi. Endeks dün Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini 20 yıl sonra ilk kez sosyalist bir aday olan François Hollande'ın kazanması ve Yunan seçmenlerin memonrandum karşıtlarına oy vermesinin ardından Avrupa'daki borç krizinin kötüleyerek küresel ekonomik toparlanmayı tehdit edeceği endişeleriyle yüzde 2.3 düştü

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kazançla dün kaydetmiş olduğu yüzde 2.8'lik düşüşü bir miktar telafi etti. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Japonya ve Honk Kong'taki işlem hacimleri, 30 günlük ortalamanın en azından yüzde 15 altında seyretti.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.4 ve Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 primlendi.