Advertisement

Yunanistan'ın euro birliğinde kalıp kalmayacağını sorgulatan seçim sonuçlarının ardından ülkedeki liderlerin yeni hükümeti kurmak için ikinci gününde de biraraya gelmesiyle euro, 3 ayın en düşüğünün yüzde 0.6 uzağında seyretti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in mali disiplin uygulamalarındaki ortağı Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Sosyalist François Hollande'a karşı kaybetmesinin ardından euro, yen karşısında 2 gündür devam eden düşüşünü sürdürdü. Almanya'da bugün açıklanacak ve geri sıçramaya işaret etmesi beklenen sanayi üretimi rakamlarının öncesinde Asya Borsalaırnın yükselmesiyle yen talepleri sınırlı oldu. Avustralya doları, ülkenin dış ticaret açığının Mart'ta iki katının üzerine çıkmasının ardından 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında geri adım attı.

Yunan hükümetini hangi hükümetinin kuracağından bağımsız olarak, önümüzdeki süreçte belirsizlik öngören Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, bunun euroyu olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Dün dolar karşısında 1.2955 düzeyinden 25 Ocak'tan bu yana en düşüğünü test eden euro, bugün yüzde 0.2 düşüşle 1.3030'dan işlem gördü. Euro, yen karşısında da yüzde 0.1 değer kaybederek 104.23 seviyesine geriledi. Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 79.99'a düştü.

Avustralya doları yüzde 0.2 kayıpla 1.0176'dan işlem gördü. Avustralya doları dün 1.0110 seviyesinden 29 Aralık'tan bu yana en düşüğünü kaydetmişti.

Yunanistan'da Yeni Demokrasi partisi lideri Antonis Samaras, haftasonu yapılan seçimlerin ardından Yunan hükümetini kurmak için gereken desteği alamadığını açıkladı. Şimdi hükümet kurma yetkisi seçimlerden 2. olarak çıkan memorandum karşıtı Syriza'nın lideri Alexis Tsipras'a geçti. Tsipras bugün Atina saati ile 14:00'de Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias ile bir araya gelecek.