Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Yunan liderlerin yeni hükümet kurma konusunda zorlanmalarının Euro Bölgesi'ndeki siyasi risklerin altını çizmesi ve unun sonucu güvenli varlıklara yönelik talebin artması ile birlikte yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Gösterge 10 yıl vadeli tahvillerin faizi, Yunanistan'ın, iki ay önceki bugüne kadar görülen en büyük borç yapılandırma operasyonunun ardından temerrüte düşen ilk gelişmiş ülke olma tehlikesi ile karşı karşıya kalması ile birlikte Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine yaklaştı. Üç yıl vadeli tahvillerin faizi de, Hazine'nin bu haftaki toplam 72 milyar dolarlık üç borçlanma ihalesininbugün  32 milyar dolarlık ilkini gerçekleştirmeye hazırlanması ile birlikte son üç ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Frankfurt'ta Helaba Landesbank Hessen-Thueringen'den Ralf Umlauf, "Yunanistan'ın, liderlerin koalisyon kurmakta güçlük çekmelerinin ardından, siyasi durumu konusundaki belirsizlik yeniden ortaya çıktı ve bu durum, ABD tahvillerini destekliyor" dedi ve "Şu an için, Avrupa krizi baskın konu ve güvenli liman akışlarını destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli kağıdın faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puan düşerek, New York saati ile 07:23'te yüzde 1.84 seviyesine indi. Şubat 2022'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvillerin fiyatı 1/4 ya da 1,000 dolar nominal faizli beher kağıt için 2.50 dolar yükselerek 101 12/32'ye çıktı. 10 yıllıkların faizi dün yüzde 1.82'ye inerek 3 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.