Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'ndan Avrupa yanlısı Lüksemburg Dükü'ne kadar Euro Bölgesi'ndeki politika yapıcıları açıkça Yunanistan'ın euroda kalıp kalmayacağına ilişkin şüphelerini dile getirmeye başladı.

6 Mayıs'taki seçimlerin ardından görülen siyasi kriz, daha önceden tabu sayılan Euro Bölgesi'nden çıkış konuşmalarını politikacıların ajandasına taşıyarak, senaryo üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmamayı seçerse, ülkeyi zorla tutmaya çalışmayacaklarını söyleyen Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın kendi kararını kendisinin vereceğini söyledi.

Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'e kurtarma paketleriyle  386 milyar euro verilmesi, AMB'nin 214 milyar euroluk tahvil alımları, bankalara verilen trilyonluk ucuz kredilerin ve 17 yüksek önemdeki zirvenin ardından, Yunanistan'daki siyasi kaos, Avrupa'yı yeni bir evrenin eşiğine getirdi.

AB Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Birliği tarihinde önemli bir noktada durulduğunu söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mayıs 2012 Perşembe, 18:54 Misafir super bir amblem olmus cok yaratici tebrik ederim. ab ye girersek bir gum ingiltere gibi ortak para zone unun disinda kalmaliyiz.
Kapat