Advertisement

Almanya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde, gelişen piyasalara yönelik ihracatın zayıflayan Euro Bölgesi talebine ağır basması sonucu, ekonomistlerin tahmininin beş katı üzerinde büyüdü.

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın ilk çeyreğinde, yüzde 0.2 daralmanın görüldüğü geçen yılın dördüncü çeyreğine göre yüzde 0.5 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Alman ekonomisinin yüzde 0.1 büyümesi bekleniyordu.

Euro Bölgesi'ndeki krizin Yunanistan'dan İspanya'ya kadar çeşitli ekonomileri olumsuz etkilemesi ile birlikte, Almanya dikkatini başka bölgelere çevirdi. Otomobil üreticileri ve onların tedarikçileri, Çin gibi hızlı büyüyen ülkelerden gelen talepten faydalanırken, düşen işsizlik ve artan ücretler, yurtiçindeki harcamaları teşvik ediyor. Almanya'da iş dünyası güveni, şirket karlarının ilk çeyrekte beklentileri aşmasının da desteği ile, Nisan ayında da artarak yükselişini altıncı aya taşıdı.

Commerzbank AG'nin Frankfurt ofisi ekonomistlerinden Ralph Solveen, "Borç krizi ekonomi üzerindeki baskısını sürdürecek" dedi ve "Almanya tarihinin en güçlü büyümesini göstermeyecek, ancak Euro Bölgesi'ndeki ortaklarından daha iyi performans göstermeye devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da istatistik ofisi, büyümenin önemli ölçüde ihracatın önceki çeyreğe göre artış göstermesinden destek bulduğunu söyledi. Yatırımlar düşerken, iç tüketim de artış gösterdi. Çeyrek dönemin detaylı rakamları 24 Mayıs'ta açıklanacak. Almanya'da GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1.7 büyüdü.


BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Mayıs 2012 Salı, 09:46 Misafir almanya 'nin bu otomobil ihracati olduğu sürece sirti yere gelmez. 2. dünya savaşinda savaş makinalari yapan bütün firmalari bugün otomobil yapiyor. bu görüldüğü halde türkiye de halen otomobile uyduruk bir heves gözü ile bakanlarin hiç gelecek vizyonu yok doğrusu.