Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Yunanistan'daki siyasi kilitlenmeye yönelik endişeler ve Moody’s Investors Service'in İtalyan bankalarının kredi notunu düşürmesinin Euro Bölgesi'nin daha da daralabileceği beklentilerini artırması sonucu son dört ayın en düşük seviyesine indi.

Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1 düşerek ton başına 7
763.50 dolara kadar indi ve 12 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Kontrat Şanghay saati ile 12:40'ta ton başına 7,804 dolar seviyesinde seyrediyordu.Comex'te Temmuz kontratı yüzde 0.6 gerileyerek pound başına 3.5335 dolara indi.

Moody's dün 26 İtalyan bankasının kredi notunu, zayıflayan karlar ve ülkenin ekonomik görünümüne bağlı olarak, bir ila dört basamak düşürdü. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias bugün, ekonomik olarak zor durumdaki ülkeyi desteklemek ve yeni seçimlerden kaçınmak için teknokrat hükümeti kurma konusunda bölünmüş durumdaki parti liderlerini ikna etmeye çalışacak.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co. analistlerinden Xu Liping, "Yunanistan'daki seçimler, kemer sıkma tedbirlerine yönelik taahhütler konusunda belirsizliğe neden oldu. Bu da, nihayetinde, Euro Bölgesi için risk oluşturuyor" dedi ve "Fiyatlarda süregelen düşüş lokal kullanıcıları alım yapmaya teşvik ediyor, ancak talep fiyatları destekleyecek denli güçlü olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Ağustos teslimatı bakır kontratı yüzde 1 kayıpla ton başına 55,710 yuana (8,812 dolar) geriledi. Pacific Investment Management Co., Çin'de yavaşlamanın, politika yapıcıların rekor kredi artışını yavaşlatırken, teşviklerde yalnızca kademeli olarak artırması sonucu 2012 yılındaki büyümenin son 13 yılın en yavaş seviyesine inmesi ile birlikte, daha da derinleşebileceğini kaydetti.

LME'de, aluminyum fazla değişmeyerek ton başına 2,024 dolarda kalırken, Kurşun yüzde 0.3 düşerek ton başına 2,028 dolara ve çinko yüzde 0.2'lik düşüşle ton başına 1,917 dolara indi. Nikel yüzde 0.3 değer kazanarak ton başına 16,923 dolara çıktı. Kalay ise işlem görmedi.