Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan erken genel seçimler sonrası hükümetin kurulamaması nedeniyle yeniden seçimlere gidiliyor. Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın koalisyon hükümeti oluşturulması için siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler de sonuç vermedi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos, görüşmelerden sonuç alınamadığını, Yunanistan'ın seçimlere gittiğini söyledi. Evangelos Venizelos, "Bazıları partilerini ulusal çıkarların üzerinde görüyorlar. Zor şartlar altında ülkemiz maalesef tekrar seçimlere gidiyor" dedi.

Halkın rahat bir nefes alması amacıyla Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve Demokratik Sol Parti DİMAR'ın liderlerini ikna etmek için herşeyi yaptıklarını, ancak başarılı olamadıklarını ifade eden Venizelos, bazılarının yanılsamalar içinde olduklarını söyledi.

Venizelos, toplantıda sağ kanattaki Bağımsız Yunanlılar Partisi'nin lideri Panos Kammenos'un diğer partilerin desteği ile partisinin hükümet kurması teklifinin de, Yunan halkının oylarını yansıtmayacağı için diğer liderler tarafından kabul görmediğini bildirdi.

DİMAR lideri Fotis Kuvelis de ülkenin yeniden seçimlere gitmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, koalisyon hükümetinin kurulamamasını küçük parti oyunları olarak nitelendirdi.

Bazı partilerin koalisyon görüşmeleri başladığından beri yeniden seçime gitmeyi istediğini söyleyen Kuvelis, geniş tabanlı koalisyon tekliflerinin ellerinden geleni yapmalarına rağmen kabul görmediğini dile getirdi.

Yarın saat 13.00'de liderler biraraya gelecek ve seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümeti belirleyecek. Bu arada yeni seçimlerin tarihi olarak 10 ya da 17 Haziran'ın belirlenmesi bekleniyor.

Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde Papulyas'ın saygı duyulan siyasi kişiliklerden ya da teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurulması teklifinin de değerlendirildiği toplantıya, Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos, Bağımsız Yunanlılar Partisi lideri Panos Kammenos, Demokratik Sol Parti (DİMAR) lideri Fotis Kuvelis katılmıştı.

Yunanistan Komünist Partisi lideri Aleka Papariga toplantıya katılmayı reddederken, aşırı sağcı parti Altın Şafak lideri Nicos Mihaloliakos davet edilmemişti.

HABER PİYASALARI VURDU

Gelen haberle Avrupa Borsalarında satışlar hızlanarak yüzde 1'i aştı. Euro/Dolar 1.28'in altına indi, İtalya'da 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 6'ya yükseldi. Dolar, TL karşısında 1.8190'a kadar yükselirken İMKB 100 Endeksi'ndeki kayıplar da arttı.