Advertisement

New York bölgesi civarındaki imalat sanayi Mayıs ayında, sevkiyat ve yeni siparişlerdeki iyileşmenin etkisi ile tahminlerden daha fazla genişledi.

New York Fed imalat sanayi endeksi Mayıs ayında, Nisan ayındaki seviyesi olan 6.6'dan 17.1'e yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, bu verinin 9 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Empire State Endeksi olarak da adlandırılan ve New York, kuzey New Jersey and güney Connecticut bölgelerini kapsayan bu verinin sıfır seviyesinin üzerinde çıkması, sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor. En son negatif rakam Ekim ayında çıkmıştı.

ABD'de imalat sanayi, oto satışlarının son dört yılın en hızlı artışını göstermesinin, camdan makinaya ve ses sistemine kadar birçok ürün için talebi artırması sonucu güçlü artışlar gösteriyor. Şirketlet ayrıca, ihracatın Mart ayında rekor seviyeye ulaşmasının gösterdiği üzere, denizaşırı talepten de faydalanıyor.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities LLC kıdemli küresel ekonomist Jay Bryson, veri öncesi yaptığı yorumda, "İmalat sanayi ABD ekonomisi için parlak nokta olarak kalmayı sürdürüyor" dedi ve "Cesaret verici şey, ihracatın olabileceği kadar güçlü olması" değerlendirmesinde bulundu.