Advertisement

DÜŞÜŞ GENELE YAYILDI

Yunanistan’da dün başlayan liderler – Cumhurbaşkanı görüşmesi sonuç vermedi. Bir koalisyon kurulması ya da teknokrat hükümet önerileri ilgi görmedi. Cumhurbaşkanı sözcüsü toplantının ardından anlaşma sağlanamadığını ve seçimlerin ufukta olduğunu söyledi. Ülkede seçimin 10 veya 17 Haziran’da yapılması bekleniyor. Anketlerde birinci çıkan partinin kurtarma paketinin şartlarına karşı olan Syriza olması bekleniyor. Sonuç böyle olursa kurallar gereği + 50 sandalye alacak olan birinci parti kontejanıyla Tsipras liderliğindeki partinin hüükmeti kurabileceği hesaplanıyor. Bunun da Yunanistan’ın toparlanma sürecine zarar vereceği ve Euro’dan çıkacağından korkuluyor. Atina Borsası  % 3.62 düşerken 10 yıllık Yunan tahvili % 29.4 bileşik faizle borç yapılandırması öncesi seviyelere dönmüş oldu. Birliğin sağlığına yönelen tehditler sonrasında Euro/Dolar 1.27’nin altına inerken gelen tepki alımlarıyla 1.2721’den alıcı buluyor. Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 0.67 gerileyerek yıl başından bu yana getirisini % 0.5’e indirmiş oldu. Bugün saat 15:30’da toplanacak olan merkez bankaları toplantısına katılacak olan Draghi’nin açıklama yapıp yapmayacağı izlenecek. Diğer yandan Yunanistan’dan gelecek her haber piyasa katılımcılarının radarında olacak.

ABD FED’E BAKIYOR

Global satışlardan payına düşeni alan ABD borsaları paranın bonoya aktığına şahit oluyorlar. ABD 10 yıllık tahvilinin bileşik faizi % 1.7620’ye iniyor ve klasik olarak güvenli liman talebi ile canlanıyor. Dolar Endeksi ise ABD varlıklarına gelen yatırımcıların ilgisiyle 81.37’ye yükseldi. Boğaların umudu olarak bugün açıklanacak olan FOMC tutanakları görülüyor. FED’in para politikası kararını alırken yapılan konuşmaları aktaran metinde yeni tur varlık alımı yönünde bir iz aranacak ve zayıflayan iş gücü piyasasına bankanın tepkisi takip edilecek. S&P 500 Endeksi % 0.57 geirleyerek 1.330 puana indi. Vadeli işlemlerde de endeks % 0.18 gerileyerek kayıpların devam edeceği sinyalini veriyor. Banka hisseleri % 0.8 düşüş yaşarken metal endeksinde ise düşen emtia fiyatlarına bağlı olarak daha sert satışlar yaşandı.

ASYA’DA PSİKOLOJİLER BOZULDU

Hisse senetlerinden 7 haftadır çıkış yaşayan Gelişen Asya ülkelerinde bugün de satış var. Kuvvetlenen Dolar para birimlerini vururken hisse senetlerinde de düşüşler görülüyor. MSCI Asya Endeksi % 2.5 düşerek yılın en sert hareketine imza atarken Japonya’dan gelen makine siparişleri gibi veriler de beklentilerin altında kalarak havaya olumlu katkı yapamadı. Nikkei 225 Endeksi % 1.54 kayıp yaşıyor. 10 Asyalı para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.24 gerilerken kuvvetlenen ABD Doları karşısında dayanamayan Japon Yeni de 80.38’e kadar geri çekilmiş durumda ve değişim % 0.24 düzeyinde. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi % 0.64 düşüşle son 1 ayın dibindeki hareketine devam ediyor.

EMTİADA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Spot altın ons başına 1.536 dolara inerken böylece 29 Aralık 2011’de gördüğü 1.522 seviyesine yaklaşmış oldu. Politika yapıcılardan genişlemeci yönde tepki gelmemesi metallerin değer kazanmasını engellerken diğer grupları da doları destekleyerek baskı altına alıyor. Yunanistan tehdidiyle risk alanların ve ekonomik aktivitenin yavaşlayacağı beklentisi ABD tipi ham petrol varil başına 92.66 dolara çekiyor ve Brent petrol 111.10’da. Arz yönlü problemlerle tepki veren tarım emtiası bugün gevşiyor. Soyada %0.96’lık düşüş görülürken buğday %0.08 düşüşle en tepkisiz ürün konumunda. COMEX bakır en yakın vadede % 1.12 geriliyor.

YURT İÇİNDE DÖVİZ İZLENİYOR

TCMB’nin ek parasal sıkılaştırmaya gitmeyerek politika faizinden fonlama yaptığı ikinci günde TL değer kaybetmeye devam etti. Benzerlerine göre daha düşük oynaklığa sahip olan ve düşüşlerde göreceli güvenli liman rolü üstlenen kur dün gelen satışlarla düştü. Dolar/TL güne 1.8231’den başlarken yarım euro + yarım dolardan oluşan Sepet Kur 2.0717’de. Taşıma maliyetinin ek sıkılaştırma yapılmadığı günlerde bile yüksek kalması ve global satışlar iştahı azaltınca getiri eğrisinin her vadesinde satışlar yaşandı. Gösterge tahvilin bileşik faizi % 9.60’a çıktı. İMKB 100 Endeksi ise % 0.69 düşüşle 57.453’e çekildi. Banka hisseleri % 0.65 gerilerken sanayi hisseleri % 0.62 düştü.

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü