Advertisement

ABD'de sanayi üretimi Nisan ayında, oto üretiminde ve kamu hizmetlerinin kullanımındaki artışın etkisi ile beklenenden daha iyi çıktı.

Fabrikalar, madenler ve kamu hizmet kuruluşlarındaki üretim, Mart ayındaki yüzde 0.6 düşüşün ardından, Nisan ayında yüzde 1.1 ile Aralık 2010'dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yüzde 0.6 artması bekleniyordu. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat sanayi üretimi ise Nisan ayında yüzde 0.6 arttı.

Son dört yılın en hızlı araç satışlarının gerçekleştiği yılın ilk çeyreği, imalat sanayindeki artışı destekledi ve şirketlerin ekipman alımlarındaki yavaşlamanın etkisini giderdi. ABD'de ihracat yılın ilk üç aylık döneminde hızlanırken, Avrupa ve Asya'nın bir kısmında zayıflayan ekonomiler, ABD sanayi üretimini olumsuz etkiledi.

HSBC Securities USA Inc. ekonomistlerinden Ryan Wang, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "İmalat sanayi talebi ve üretimi halen ılımlı bir hızda genişliyor görünüyor" dedi ve "Aynı zamanda, imalatçılar yılın ikinci yarısı için daha temkinli davranıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 79 ekonomistin  tahminleri yüze 0.2 artış ile yüzde 1.2 artış arasında kaldı. Motorlu araç üretimi, Mart ayında yüzde 1.2 arttıktan sonra Nisan ayında yüzde 3.9'luk bir genişleme gösterdi. Araç ve araç parçaları hariç sanayi üretimi ise yüzde 0.3'lük bir artış gerçekleştirdi.

Oto satışları, yılın ilk çeyreğinde ortalama yıllık 14.5 milyon olarak gerçekleşti ve 2008 yılının aynı döneminden bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Mart ayı sanayi üretimi sıfır değişimden yüzde 0.6 düşüşe revize edildi.