Advertisement

Savaş suçundan tutuklu bulunan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'in, uzun bir aradan sonra çıktığı Lahey'deki eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde, iddianamenin okunmasına başlandı.

Mladiç'in, 1990'lı yılların başında yaşanan Bosna Savaşı sırasında sivillere karşı suç işlemek, Srebrenitsa katliamında soykırım yapmak ve binlerce masum sivili öldürtmek gibi suçlardan yargılandığı davanın duruşması iddianamenin okunmasıyla başladı.

Savcıların yaklaşık 400 tanığa dayanarak hazırladıkları iddianamenin okunmasının 200 saati alması bekleniyor.

İddia makamı, Bosnalı kadınların da izlediği duruşmanın ilk gününde binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mladiç'in bölgede etnik temizlik yaptığını dile getirdi.

Fotoğraf ve video görüntüleriyle iddialarını destekleyen savcı, Sırp Generalin savaş suçu işlediğini, bu süreçte cinsel şiddetin yaşandığını kaydetti.

İddianamenin okunmasını dikkatle dinleyen Mladiç'in bir ara davayı takip eden izleyicilere eliyle harekette bulunmasına mahkeme başkanı müdahale etti.

Mladiç'i izleyicilerle temasa geçmemesi yönünde uyaran mahkeme başkanı, davayı takip etmesini, bunun tekrarlanması halinde gerekli önlemi alacağını ifade etti.

Mladiç'in davasına yarın devam edilecek.

Geçen sene görülen ilk duruşmasında suçlamaları reddeden ve iddialara ''ülkemi ve milletimi korudum'' diye cevap veren Mladiç'in iddianamenin okunmasının ardından savunma yapması bekleniyor.

Srebrenitsa katliamında 8 bin kadar Müslüman'ın öldürülmesinden sorumlu tutulan ve 16 yıl aradan sonra geçen sene mayıs ayında yakalanan Mladiç, Lahey'deki Scheveningen Hapishanesi'nde kalıyor.