Advertisement
TEKNOLOJİ ABONE OL

İran, nükleer enerji elde etme hakkından vazgeçilmeyeceğini, bu yöndeki baskı ve tehditlerin de sonuç vermeyeceğini bildirdi.

Devlet televizyonunun haberine göre, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, bir konferansta yaptığı konuşmada, '5 1' ülkeleriyle 23 Mayıs'ta Bağdat'ta yapılacak müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bağdat'taki müzakerelerde İran'ın nükleer enerji elde etme hakkına dayalı işbirliği konularının ele alınacağını kaydeden Celili, baskı ve tehdit döneminin geride kaldığını söyledi.

''İşbirliği için müzakerelere hazırız'' diyen Celili, yaptırım ve tehditleri kalkınma ve ilerleme yolunda fırsata dönüştürdüklerini bildirdi.

Celili, İran'ın nükleer bilim ve teknolojiye sahip bir ülke olduğunu hatırlattı ve bunun verdiği güçle müzakerelerde İran halkının hak ve hukukunu savunacaklarını ifade etti.

İstanbul'daki müzakerelerin ardından Batılı bazı yetkililerin aleyhte açıklama yaptığına dikkati çeken Celili, ''İran hakkında yanlış hesap yapmamalarını tavsiye ediyoruz'' dedi.

Celili, ''İran halkının, kalkınma ve ilerleme için seçtiği yolun geri dönüşü yok. Onlar, İran'ın nükleer alanda ilerlemesini engellemek istiyorlardı, ama engelleyemediler ve İran nükleer bir ülke oldu'' ifadelerini kullandı.

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan '5 1' grubu en son 14 Nisan'da İstanbul'da müzakerelerde bulunmuştu.

Taraflar, müzakereleri 'olumlu, yapıcı, başarılı ve ileri dönük bir adım' olarak değerlendirmiş ve müzakerelere devam kararı almışlardı.