Advertisement

Wall Street Journal'da (WSJ) çıkan bir habere göre, JPMorgan Chase & Co.'nun türev işlemlerden kaynaklanan zararı 5 milyar dolara yükselebilir.

WSJ, ismini açıklamayan konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, banka CEO'su Jamie Dimon'ın, nasıl gerçekleştirildiği izlenmeksizin, bu işlemlere yol açan stratejiyi kişisel olarak onayladığı kaydedildi. WSJ'ye göre, Dimon'ın bu aktiviteyi sıkı biçimde düzenleme altına alamaması, departmanları daha sert biçimde gözetim altına alınan departman yöneticileri arasında huzursuzluk yarattı.

JPMorgan geçen hafta, kredi performansına bağlı sentetik kredi ürünlerinden ya da türev ürünlerden 2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Dimon, risk yönetmeye yönelik bu işlemlerin, bankanın merkezi yatırım ofisinin "berbat" hataları olduğunu söylemişti. JPMorgan, zarar miktarının, pozisyonlardan çıkılması ile birlikte bir milyar dolar yua da üstünde artış gösterebileceğini kaydetmişti.

New York merkezli JPMorgan'ın sözcüsü Joseph Evangelisti, 5 milyar dolarlık zarar tahmini konusunda yorumda bulunmadu.

WSJ'da çıkan diğer bir makalede, varlıklar bakımından ABD'nin en büyük bankası JPMorgan'ın işlemlerin gerçekleştirildiği beş aylık dönemde bir hazine müdürünün olmadığı kaydedildi.

JPMorgan'ın merkezi yatırım ofisi, toplam mevduat ile krediler arasındaki fark olan yaklaşık 360 milyar doları yönetiyor. Zararın açıklanmasının ardından bu bölümün başına getirilen Matt Zames, yönetim kadrosunu değiştirdi ve riskleri hedge etme konusunda "yeniden odaklanma" ilan etti.

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir kaynağa göre, JPMorgan'ın işlem zararı, New York Fed'i, kredi krizinden bu yana bankalara akan mevduat selinin nasıl yönetildiği konusunda bölge bankalarını inceleme altına almaya sevk etti. 56 yaşındaki Dimon, ABD bankalarının işlemlerine yönelik kuralların sıkılaştırılmasını tarşına Senato komitesinde konuşma yapmayı kabul etti.