Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Citigroup Inc. MSCI'ın gelişen piyasalar gösterge endeksi için hedefini aşağı çekmesi ve Çin'de emlak fiyatlarının düşmesi ile birlikte değer kaybetti. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son sekiz ayın en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştirmeye yöneldi.

 Guangzhou R&F Properties Co., Çin'de konut fiyatlarının 70 kentin 46'sında düşmesinin ardından, gayrımenkul geliştirme şirketlerine gelen satışlara öncülük etti. China ZhengTong Auto Services Holdings Ltd., otomobil satış bayilerinin stok seviyelerinin, oto fiyatlarındaki indirimin etkisine ağır basması sonucu yüzde 12'lik hızlı bir düşüş gerçekleştirdi. Satışlarının yüzde 40'ını Avrupa ve ABD'ye yapan Samsung Electronics Co., denizaşırı talebin zayıflayacağı endişeleri ile yüzde 4.7 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2 düşerek, Hong Kong saati ile 15:07'de 901.96 puana geriledi ve 20 Aralık'tan bu yana en düşük kapanış seviyesine yaklaştı. Endeks, Avrupa'da borç krizinin kötüleşmesi ile birlikte, bu hafta yüzde 7.1 düştü ve Eylül ayından bu yana en güçlü haftalık düşüşü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Öte yandan, endeks dokuz hafta ard arda düşerek, 1994 yılından bu yana en uzun süreli haftalık düşüş serisini yaşadı.
 
Bangkok'ta Manulife Asset Management Co.'dan Jintana Mekintharanggur, "Hisse senedi piyasalarında, yatırımcı güveni uzun zamandır en kötü seviyede" dedi ve "Avrupa borç krizi finans piyasaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Çin ekonomisi zayıf kalmayı sürdürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.4 düşerken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.8 geriledi. MSCI BRIC Endeksi yüzde 1.7 düştü ve 2 Mart'ta gördüğü zirveden başlattığı düşüşünü yüzde 22'ye genişletti.