Advertisement

Bloomberg HT'den Hande Berktan'a konuşan Dünya Bankası İcra Direktörü Dr.Mahmoud Mohieldin, 1.3 trilyon dolar büyüklüğe sahip İslami Finans varlıklarının 2012'de 1.6 trilyon dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı.
 
Mohieldin ''Rakamlar bize İslami Finans işlemlerinde ciddi artış olduğunu ortaya koyuyor. İslami Finans'ın 2012 yılında 1.6 trilyon doları aşması bekleniyor. Küresel finans sistemi içerisinde İslami Finans'ın payı yüzde 0.8 olmasına karşın son yıllarda çok hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. İslami Finans, Malezya'da yüzde 22, Türkiye'de ise bankacılık sektörünün yüzde 6'sını yakaladı'' dedi.
 
2012 yılında sukuk çıkarmaya hazırlanan hazineye ilişkin Mohieldin ''İslami tahviller ve sukuk, Türk finans sistemi için çok önemli yer teşkil edecek. Türkiye'de sukuk için gerekli koşullar sağlanmış görünüyor. Vadeye baktığımızda vadeler 3, 5, 7 ile 10 yıl arasında değişiyor. Uzun vadeli yatırım düşenenler için 10 yıl vade ağırlıklı tercih ediliyor'' açıklamasını yaptı. Euro Bölgesi'nde yaşanan krizin İslami Finans Sistemine etklerini sorduğumuz Dünya Bankası İcra Direktörü Dr.Mahmoud Mohieldin ''Euro Bölgesi'nde en iyisini umalım. Risklerin negatife dönmesi ve doğru düzenlemelerin konmaması halinde tüm global piyasaların etkileneceği bir süreç söz konusu olacak. 2008 krizinde İslami finans kesiminin nasıl etkilendiğini herkes gördü'' değerlendirmesinde bulundu.