Advertisement

Dünyanın en zengin 8 sanayi ülkesinin yer aldığı G-8 Zirvesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde, ABD'nin Maryland eyaletindeki Camp David'de yapıldı. G-8 liderleri, Almanya'nın, Avrupa'nın borç krizinden harcamalarını artırarak çıkamayacağı düşüncesindeki ısrarına rağmen büyümeye destek verdi ve Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını savundu.

Hem Avrupa ve ABD, hem de Avrupa ülkeleri arasında görüş ayrılıklarına sahne olan G-8 toplantısında, ABD Başkanı Obama, her ülkenin doğru ve gerekli önlemlerinin farklı olduğunu söyledi.

Pazar günü yayınlanan sonuç bildirisinde, küresel istikrar ve toparlanma için "güçlü ve birbirine bağlı bir Euro Bölgesi'nin" önemine dikkat çekilirken, Yunanistan'ın da sorumluluklarını yerine getirerek Yunanistan'ın euroda kalmasının, herkesin yararına olacağı belirtildi.

3 yıldır devam eden krize çözüm olarak kemer sıkma önlemlerini sunan Almanya Başbakanı Angela Merkel üzerindeki baskıların da arttığı görüldü.

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının 3 gün sonrasında G-8'de boy gösteren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya'nın kemer sıkma ısrarı karşısında Obama'nın desteğini yanına aldı.

G-8 görüşmelerinin herkese ümit verdiğini söyleyen Obama, Avrupa'nın krizin çözümü için çok önemli adımlar attığını, şimdi de G-8 liderlerinin büyüme ve istihdam yaratılması konusunda taahhütte bulunduklarını aktardı.