Advertisement

G-8 zirvesinin büyüme ve istihdam vurgusuyla sonlanmasının ardından Euro liderleri bu hafta bir araya gelecek. Yunanistan'ın eurodan çıkış ihtimalinin artması ve İspanya'nın bütçe açığının genişlemesiyle Almanya ve Fransa'nın liderleri euronun kurtuluş planını gözden geçirmek ve gerekli değişiklikler üzerinde görüşmek için toplanacak.

23 Mayıs'ta Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği Zirvesi'nin öncesinde Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Fransa'nın yeni maliye bakanı Pierre Moscovici ile ilk kez görüşecek. Geçtiğimiz hafta yapılan 3 kısa toplantının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa'nın büyümeyi canlandırma isteği ile Almanya'nın harcama kesintilerinden yana tutumunu birleştirmenin yollarını arayacak.

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Schaeuyble, yeni cumhurbaşkanıyla Fransa'nın yeni inisiyatifler sunmasından memnun olduklarını söyleyerek, Alman hükümetinin her konuda konuşmaya hazır olduğunun altını çizdi.

G-8 liderleri 19 Mayıs'ta, Yunanistan'da sandıktaki memorandum yanlısı ve karşıtlarının yarışı kızışırken, ülkenin euroda kalması gerektiğini savundu.

Yunanistan'ın 17 Haziran'da ikinci kez seçimlere gidecek olması ve  İspanya'nın 2011 bütçesini yükseltmesiyle geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi'ndeki endişeleri arttı.