Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin ve Japonya'nın ekonomik büyümeyi destekleme yönünde adımlar atabileceği beklentiei ile iyimser bir havada. Asya hisse senetleri son beş ayın en düşük seviyesinden yükselirken, yen önemli para birimlerinin tümü karşısında değer yitirdi ve emtia fiyatları yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:56'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükseldi. Japonya para birimi yüzde 0.2 düşerken, euro yükselişini ikinci güne taşıdı. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.5 yükseldi ve yaklaşık bir ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirmeye yönlendi. Buğday, kurak hava dolayısıyla hasatın düşeceği endişeleri ile yüzde 2.4'lük ralli yaparken, petrol New York'ta yüzde 0.4 yükseldi.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, haftasonu yaptığı açıklamada, ekonomiyi desteklemek için "proaktif maliye politikası ve ihtiyatlı para politikası" uygulamak gerektiğini söyledi. Japonya Merkez Bankası, iki gün sürecek toplantısına yarın başlayacak. Almanya ve Fransa liderleri bugün, 23 Mayıs'taki Avrupa Birliği zirvesi öncesi Berlin'de biraraya gelecek. Yunanistan'ın eurodan çıkabileceği endişeleri, küresel hisse senetleri değerinin bu ay 4 trilyon dolar kadar erimesine neden oldu.

Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co.'dan portföy yatırım grup müdürü Shintaro Takeuchi, "Wen'in taahhüdü, açık işaretlerini gödüğümüz zaman piyasalara destek olacak" dedi ve "Finansal krizide düşmeyeceğimiz konusunda genel bir görüşbirliği var" değerlendirmesinde bulundu.

Yen dolar karşısında geçen hafta yüzde 1.2 yükseldikten sonra bugün değer kaybetti. Japonya Merkez Bankası, varlık alım programını Şubat ve Nisan aylarında genişletti ve hazine tahvilleri alım miktarını, bu imkanın başladığı 2010 yılındaki 1.5 trilyon yenden 29 trilyon yene yükseltti.