Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki bankacılık sisteminin "paçavraya" döndüğünü söyleyen eski İngiltere Maliye Bakanı Ken Clarke, İngiltere'nin olası sorunlara çok fazla maruz kalacağı konusunda uyardı.

Sky News'e konuşan Clarke, Yunan seçmenlerin de gerçekle yüzleşerek, ülkenin bütçe açığını azaltmaya istekli partilere oy vermesinin gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin sıkı destekçilerinden Clarke, durumun Yunan seçmenler için çok zor olduğunu, ancak halkın radikal görüşe sahip olanları seçmesinin sonuçlarının "çok ağır" olacağını belirtti.

Herkesin Yunanistan'ın eurodan çıkacağını söylediğini ve bunun bir hayli mümkün olduğunun altını çizen Clarke, ancak bunun gerçekleşmesinin gerekli olmadığını anlatarak, sonraki belirsizliğin çok daha kötü olabileceği konusunda uyardı.

Clarke'ın açıklamaları, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın G-8 zirvesinde Euro krizinin sonlandırması için çaba gösterilmesi çağrılarının ardından geldi. 6 Mayıs'taki seçimlerin ardından koalisyon hükümeti kurmayı başaramamış olan Yunanistan önümüzdeki ay yeniden seçime gidecek.

Yunanistan'ın Euro Bölgesi'ndeki geleceğine ilişkin belirsizlik devam ediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mayıs 2012 Pazartesi, 15:47 Misafir ab için artık yolun sonuna gelindi. tarih temmuz 2012 bu tarih dünya ve ab için alarm zillerinin çaldığı tarihtir.astroved