Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao'nun ekonomik büyümeye odaklanılacağını söylemesi üzerine Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 6 ayın en sert düşüşünün ardından geri sıçrama yaptı.

Çin'in inşaat bakanlığı tarafından kontrol edilen imar şirketi China Overseas Land&Investment Ltd. yüzde 2.3 değerlendi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., RBC Capital Markets'ın, şirketin hisse geri alımlarına başlayabileceğini söylemesinin sonrasında yüzde 1.6 artış kaydetti. Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden oyun konsolleri üreticisi Nintendo Co., Avrupa'daki borç krizinden ötürü büyüme planlarını ertelenmesinin ardından yüzde 6.2 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 113 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değerlendi. Endeks 18 Mayıs'ta Avrupa'daki borç krizinin kötülemesi ve ABD'deki ekonomik verilerin beklentinin altında kalmasıyla yüzde 2.5 ile 10 Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti ve bu yılki kazançlarını sildi.

Wen'in büyüme açıklamalarının, piyasa için destek olacağını belirten Tokio Marine&Nichido Fire Insurance Co.'nun portföy yatırım grubu yöneticisi Shintaro Takeuchi, hisse senetlerinin ucuzladığını ve satışların da yavaşladığını, ancak hisselerin hâlen alımları destekleyecek kadar ucuz olmadığını söyledi.

G-8 ülkelerinin kurtarma stratejileri konusunda görüş ayrılığı yaşamasının ardından Almanya ve Fransa liderlerinin bugün bir araya gelmesinin öncesinde kazançlar sınırlı oldu.