Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'in büyümeyi desteklemeye yönelik taahhütlerinin Yunanistan'ın eurodan çıkabileceği endişelerine ağır basması sonucu değer kazandı. Gösterge endeks Stoxx Europe 600, Eylül ayından bu yanaki en hızlı haftalık kaybının ardından yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

Analistlerin Renault SA ve Fiat SpA hisselerini tavsiye etmelerinin ardından, oto üreticileri yükselişlere öncülük etti. İskontolu fiyat uygulayan havayolu şirketi Ryanair Holdings Plc, karının bu yıl düşüeceği tahmininde bulunmasının ardından yüzde 5.6'lık sert bir düşüş gerçekleştirdi. Banco Santander SA, İngiltere'deki biriminin, geçen haftanın sonunda, mevduattan 200 milyon sterlin (317 milyon dolar) kaybettiğini açıklamasının ardından değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, Londra saati ile 09:17'de 240.38 puana çıktı ve geçen haftaki yüzde 5.2'lik kaybının bir kısmını geri aldı. Gösterge endeks halen, Yunanistan'ın eurodan çıkabileceği ve İspanyol bankalarının kurtarılmak zorunda kalınabileceği endişeleri ile, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 12 düşmüş durumda. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.8 yükseldi ve MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da ETX Capital Almanya satışları müdürü Markus Huber, "Kötü haberlerin önemli bölümü hali hazırda piyasa tarafından fiyatlandı, en azından şimdilik. Ancak bu durum, rallilerin yukarı yöndeki hareketini kalıcı kılmasını zor hale getirecek" dedi ve "Genel piyasa havası negatif kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.