Advertisement

Asya ekonomilerinin, yatırımcıların beklentilerinin üzerinde düşüş kaydetmesine dikkat çeken Citigroup Inc., son 8 ayın en sert düşüşünü kaydeden Asya paralarının düşüşünün süreceğini öngördü.

Citigroup'un Asya Pasifik piyasaları müdürü Nadir Mahmud, Avrupa'daki borç krizinin Asya'daki ihracatlara zarar vermesi ve küresel para yöneticilerini riskli varlıklardan dolara itmesiyle, volatilitenin artacağını söyledi.

Yakın zamanda Asya'da görülecek yavaşlamanın piyasaları savunmasız bir anda yakalayacağına dikkat çeken Mahmud, dolarda yükseliş, faizlerde de düşüş bekliyor.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi Mayıs'ta yüzde 1.9 gerileyerek, Eylül'den bu yana en sert aylık düşüşüne yöneldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu ay yüzde 10.3 kayıpla Ekim 2008'den bu yana en kötü performansına işaret etti. Doların en çok işlem yaptığı 6 para birimi karşısındaki hareketini izleyen Dolar Endeksi yüzde 3.6 yükseldi.

Bu ay yüzde 3.8 değer kaybederek Asya'nın en kötü performansına sahip olan parası Hint rupesi 18 Mayıs'ta 54.91 düzeyinden rekor düşük seviyesini kaydetti. Güney Kore wonu yüzde 3.6 geriledi. Rupenin 1 aylık uygulamalı volatilitesi bu ay yüzde 3.5 artışla yüzde 13'e çıktı. Uluslararası yatırımcılar bu ay Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Tayvan ve Tayland'daki hisse senedi piyasalarından 5.2 milyar dolar çekti.