Advertisement

Pazartesi günü Almanya'nın başkenti Berlin'de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile bir araya gelen Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Çarşamba günü Brüksel'de yapılacak zirvede cumhurbaşkanı François Hollande'ın ortak euro bonolarını, büyüme paketinin bir parçası olarak gündeme getireceğini açıkladı.

Ortak euro bonosu fikrinin güçlü bir fikir olduğunu savunan Moscovici, bu konuda da görüşüldüğünü ve tarafların kendi pozisyonlarını ortaya koyduklarını belirtti. Moscovici, Hollande'ın her şeyi masaya dökmek istediğini de aktardı.

Schaeuble'nin açıkça Almanya'nın ortak euro bonolarına muhalefetini tekrarlamasa da, Berlin'in bu konudaki tarafı gün içinde Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Steffen Kampeter tarafından ifade edildi.

Almanya'nın daha önceden de düşüncesini belirttiğini hatırlatan Kampeter, Avrupa'daki mali politikalar ayrı olduğu sürece ortak euro bonolarının çıkarılamayacağını söyledi. Mevcut durumda euro bonolarının piyasaya düşük faizler ile ilgili yanlış sinyal göndereceğine dikkat çeken Kampeter, düzenleme yapması gereken Avrupa ekonomileri üzerindeki baskıyı kaldıracağını, bu tür bir çözümün yanlış sonuçlar doğuracağını savundu.

Moscovici'nin Avrupa yanlısı tutumunu olumlu karşılayan Schaeuble, yine de mali disiplin ve Euro Bölgesi bütçe politikalaları denetimi gereksinimine vurgu yaptı.

Schaeuble, mali disiplinin, asıl hedef olan büyümenin ilk şartı olduğunu savundu.