Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin ve Avrupa'nın büyümeyi desteklemek için adımlar atacağı beklentilerinden olumlu etkileniyor. Asya hisse senetleri yükselişini ikinci güne taşırken, metaller değer kazandı. Euro zayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ihracatçı şirketlerin öncülüğünde, Tokyo saati ile 13:27'de yüzde 1.2 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, son beş haftanın en hızlı iki günlük yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün yüzde 1.6 yükselmesinin ardından bugün fazla bir değişiklik göstermedi. Bakır yüzde 0.6 değer kazandı ve kalay yüzde 1'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Güney Kore para birimi yüzde 0.5 ile son beş haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 1.2786 dolara geriledi ve iki günlük rallisini tersine çevirdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, dün yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin, Yunanistan'ı euroda tutmak içim "gerekli herşeyi" yapacaklarını ve ekonomik genişlemeyi destekleyen adımlarda odaklanacaklarını kaydetti. Bölge yetkilileri yarın Brüksel'de biraraya gelecek. China Securities Journal'ının haberine göre, Çin, büyümeyi desteklemek için altyapı projelerinin onaylanmasını hızlandırmayı ve inşaat fonlarının tahsisini çabuklaştırmayı planlıyor.

Hong Kong'da Credit Agricole CIB stratejistlerinden Dariusz Kowalczyk, "Piyasalar her iki cephede iyileşme olması umutlarını satın alıyor" dedi ve "Kazançların devam etmesi için, durumun doğru yönde ilerlediğine yönelik güçlü belirtiler gerekecek" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık dört hisse değer kazandı. Sanayi hisselerini içeren alt endeks, yüzde 1.8 ile 10 grup arasında en hızlı yükselişi gösteren sektör oldu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4'lük ralli yaparak son üç haftanın en hızlı yükselişini gösterirken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 yükseldi.