Advertisement

Avrupa ve Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemek için daha fazla adım atacağına yönelik spekülasyon bölgedeki ihracatçıların görünümünü destekledi; Asya Borsaları 2. gününde de kazanç sağladı.

Satışlarının  yüzde 16'sını Avrupa'da gerçekleştiren Güney Koreli elektronik üreticisi LG Electronics Inc. yüzde 6.5 değer kazandı. Guangzhou R&F Properties Co., ülkedeki öncü göstergelerden birinin yükselmesi ve altyapı yatırımlarının artacağına yönelik haber üzerine Çin'deki imar şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti. Woori Finance Holdings Co., Güney Kore'nin finansal regülatörünün, hükümetin şirketteki hisselerini azaltması gerektiğini söylemesinin ardından yüzde 7 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kaznaçla 114.02 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 5 hisse değer kazandı. 18 Mayıs'ta 5 ayın en düşük seviyesini kaydetmiş olan endeks, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun haftasonu Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemeye daha fazla odaklanacağını söylemesinin ardından 2 gündür yükseliyor.

Piyasaların geçtiğimiz hafta çok zayıf olduğunu, şu anki durumun da Avrupa'nın daha kötüye gitmemesinden kaynaklanan bir tür rahatlamadan kaynaklandığını belirten Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, Avrupa'dan gelen kötü haberler olmadan, Çin'den gelen büyüme yanlısı haberlerin, piyasaları desteklediğini söyledi.