Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi  Almanya'nın, Euro Bölgesi'ndeki büyümeyi destekleme önerilerini düşüneceğini söylemesi ve Çin'in ekonomisini desteklemeye yeşil ışık yakmasının ardından Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi son 4 haftanın en büyük kazancına işaret etti.

Satışlarının beşte birini Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 1.9 değerlendi. Çinli fabrikalar için robotlar üreten Fanuc Corp. yüzde 3.3 yükseldi. Japonya'nın en büyük petrol şirketi Inpex Corp., ham petrol fiyatlarının 7 gündür ilk kez artış kaydetmesinin ardından yüzde 29 primlendi.

Yatırımcıların daha az karamsar olduğunu söyleyen Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük beşinci bankası Resona Bank Ltd.'ın başekonomisti Koichi Kurose, hisselerin Çin ekonomisindeki yavaşlama ve Yunanistan'ın eurodan çıkabileceği endişeleriyle çok sert düştüğünü, ancak piyasalar tarafından durumun daha kötüye gitmesini önleyen baskılar olduğunu belirtti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9 kazançla 8,714.95 puana yükselerek 25 Nisan'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 14 altında seyretti. Topix Endeksi ise yüzde 1 artışla 732.19 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden hisselerin 3 katı sayıda hisse değerlendi.

Topix Endeksi 27 Mart'taki zirvesinden Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlama ve Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerle yüzde 16 oranında geriledi. 6 Mayıs'taki seçimlerin ardından Yunanistan'da yaşanan siyasi kriz, ülkenin 240 milyar euroluk kurtarma yardımı ve eurodaki geleceğini tehlikeye attı.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.1 düştü. Endeks dün yüzde 1.6 yukarıda kapanarak, 13 Mart'Tan bu yana en büyük rallisine işaret etti.