Advertisement

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Avrupa'daki borç krizinin sarmal hale gelme ve dünya ekonomisine ciddi zarar verme riski taşıdğını kaydetti.

OECD Başekonomisti Pier Carlo Padoan, teşkilatın küresel ekonomi konulu yarıyıl raporunda, "Yüksek ve artan ülke borçluluğu, zayıf bankacılık sistemleri, aşırı mali konsolidasyon ve düşük büyüme ile birlikte, kısır döngü riski artıyor" dedi ve "Böyle bir aşağı yönlü senaryo somut hale gelebilir ve Euro Bölgesi'nin dışına taşarak, küresel ekonomiye yönelik çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu açıklamalar, yarın Brüksel'de biraraya gelerek, büyümeyi nasıl sağlayacaklarını ve seçmenlerin 6 Mayıs seçimlerinde kemer sıkma karşıtı partilere yöneldiği Yunanistan'daki siyasi kilitlenmenin nasıl açılacağını görüşmeye hazırlanan Avrupalı liderlere bir uyarı niteliği taşıyor. Euro, Yunanistan'ın 17 ülkeli para birliğinden çıkabileceği endişeleri bu ay yüzde 3 değer kaybetti.

Ekonomi politikası konusunda 34 üye ülkeye önerilerde bulunan OECD, Euro Bölgesi'ndeki olumsuzlukların ABD'deki iyileşen durum ile dengelenmesine bağlı olarak, grup için 2012 büyüme tahminini değiştirmeyerek yüzde 1.6'da bıraktı.

Paris merkezli OECD, bugün yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 0.1 daralacağı ve gelecek yıl yüzde 0.9 genişleyeceği tahmininde bulundu. OECD, Kasım ayındaki tahmininde, bölgenin bu yıl yüzde 0.2 ve gelecek yıl yüzde 1.4 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2012 Salı, 12:00 Misafir öngörüleri çok kuvvetli imiş...geçen aydan bu aya euro bölgesi için genişlemeden daralmaya dönmüş.dünya ekonomisi için en büyük risk bu türlü tahminler ve basiretsiz yöneticiler.tahminleri tutmasa da tahmin yapmakta bu ısrar neden.yunanı bırakın kendi haline,en azından blöfünü gördüğünüzü söyleyin,görün neler olacak.yunan halkı da siyasetçisi de şımarık biçimde oyun oynuyor.blöfleri görülürse işler değişir.avrupa başka türlü yakasını kurtaramaz.