Advertisement

İsviçreli UBS AG'nin G-10 para birimlerindeki işlem verilerine göre, varlık yöneticiler geçtiğimiz hafta Kasım'dan bu yana en hızlı dolara karşı euro satışları gerçekleştirdi.

UBS'in Döviz stratejistlerinden Geoffrey Yu, Yunanistan'ın eurodan çıkacağı spekülasyonlarının artmasının, dolar karşısındaki euro satışlarını hızlandırdığını söyledi. Yatırımcılar, 6 Mayıs'taki seçimlerin ardından koalisyon hükümeti oluşturulamamasının ardından Yunanistan'ın 17 Haziran'daki ikinci seçimlerinin öncesinde pozisyon alıyor.

Durumun, uzun vadeli pozisyonların kesilmesinden kaynaklandığına dikkat çeken Yu, her geçen gün daha fazla yatırımcının Yunanistan'ın eurodan çıkma ihtimalinin arttığına inandığını, bunun da belirsizliği tetiklediğini söyledi.

UBS'in geçtiğimiz haftaki dolara karşı net euro alımları eksi 7.6'da seyretti. Skala, artı 10'dan eksi 10'a kadar uzanıyor.

Euro bu ay dolar karşısında yüzde 3.5 değer kaybetti.

UBS, özel sektör müşterilerinin de dolara karşı euro sattığını belirterek, kurumsal ve hedge fonu şirketlerinden gelen satışların büyük ölçekli olduğunu söyledi.

İsviçre frankına karşı euro satışları ise 3. sırada yer aldı. Yatırımcılar, dolara karşı İsveç kronu, Norveç kronu ve Yeni Zelanda doları da sattı. Avustralya doları alımı emirleri ise geçtiğimiz hafta yüksekti.