Advertisement

Avrupa hisse sentleri, Çin ve Euro Bölgesi'nin büyümeyi desteklemek için adımlar atacağı beklentisi ile yükselişini ikinci güne taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisseleri değer kazandı.

Vodafone Group Plc, çeyrek dönem hizmet gelirlerinin analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının etkisi ile yüzde 1.8 değer kazandı. CRH Plc, Credit Suisse Group AG'nin hisse notunu artırmasının etkisi ile yüzde 1.5 prim yaptı. Sonova Holding AG, tüm yıl karının analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 6.1 düşerek, son dokuz ayın en hızlı kaybını yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 08:42'de 241.91 puana çıktı. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3'lük bir sıçrama gerçekleştirdi.

Londra'da Capital Spreads traderlarından Jonathan Sudaria, müşteriler için hazırlanan bilgilendirme notunda, "Bazı traderlar, Çarşamba günkü Avrupa Birliği zirvesinde Euro tahvillerine yönelik karar alınabileceği umudunu taşıyor, ancak Almanya'nın böyle bir harekete karşı kararlı muhalefeti dolayısıyla, bu beklenti yalnızca gönüllerde yatan aslan olabilir ve buna bağlı kazançlar kısa sürebilir" dedi.

Stoxx 600 Endeksi dün, Çin'in büyümeyi destekleyeceğine ilişkin taahhüdünün Yunanistan'ın yeni seçimler sonrası eurodan çıkabileceği endişelerine ağır basmasının ardından yüzde yüzde 0.5 artmış ve 10 Mayıs'tan bu yana en güçlü çıkışını göstermişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 23 Mayıs'taki zirvede, ülke borç krizi ile nasıl mücadele edileceği konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile fikir ayrılığına düşebileceğini söyledi.

Merkel dün NATO toplantısı için bulunduğu Chicago'da, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İşbirliği, pozisyonların farklılaşmasını gözardı etmez" dedi ve "Bunlar Avrupa'ya ilişkin tartışmalarda ortaya çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.