Advertisement

Bir teknoloji şirketi tarafından yapılan tarihin en büyük ilk halka arzını gerçekleştiren Facebook Inc.'in hisselerinin önlenmesi gerektiğini söyleyen analistler, şimdi şirketin hissesinin düşmesiyle kahraman gibi görünüyor.

18 Mayıs'ta 42 dolardan açılan sosyal medya devi, önceki güne kadar yüzde 19 düştü. Bu durum, Facebook hisselerinin 30 dolara kadar gerileyeceğini söyleyen BTIG LLC'den Richard Greenfield ve Pivotal Research Group LLC'den Brian Wieser'ın öngörüleriyle de olumlu. Diğer yanda Facebook'un yüzde 36 ralli yapacağını düşünen 5 şirketin yanısıra, bir kuruluş da hissenin yüzde 47 değerlenerek 50 doları görmesini bekliyor.

Facebook'un ilk halka arz fiyatı 38 doların altına gerilemesiyle beklentiler düşerek, hisselerin, ilk işlem gününde fiyatı ikiye katlanan LinkedIn Corp.'unkiler gibi olacağını söyleyen yatırımcıları da yaktı. Boğalar, reklamların artmasıyla Facebook hisselerinde değerlenme öngörürken, Wieser, fiyatın çok yüksek olduğunu, büyüme ihtimallerinin de net olmadığını söylüyor.