Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senedi endeksleri bu sabah Meta’nın hayal kırıklığı yaratan satış gelirleri açıklaması sonrası boğa piyasasının fazla ileri gitmiş olabileceğine dair endişelerin artmasıyla geriledi.

Güney Kore ve Japonya’da Borsalar düşerken, ABD vadeli endeksleri de gerileme kaydetti.

Altın, ABD para politikasına ve doların gidişatına ilişkin beklentileri şekillendirecek olan çekirdek PCE verilerinin açıklanması öncesinde dördüncü günde de düştü.

Çarşamba günü 4 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 4,65’e yakın ve yatay. ABD’nin 2 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 4,93’ün üzerinde.

ABD Hazinesi’nin Çarşamba günü gerçekleştirdiği 70 milyar dolarlık 5 yıllık tahvil ihalesinde getiri tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti. Kurum bu işlem gününde de 44 milyar dolarlık 7 yıllık tahvil ihracı gerçekleştirecek.

ABD’nin ilk çeyrekte güçlü büyüdüğü tahmin ediliyor

ABD’de ilk çeyreğe ait büyüme verileri Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak. 2023 yılının son çeyreğinde yüzde 3,4 büyüme kaydeden ABD ekonomisinin bu yılın ilk üç ayında bir önceki çeyreğe göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,5 oranında büyüdüğü tahmin ediliyor.

Aynı saatte açıklanacak ilk çeyrek kişisel tüketim verisinde ise yüzde 3 artış açıklanması bekleniyor. Her iki tahmin de bir önceki çeyrekteki büyüme oranlarına göre bir düşüşe işaret etse de, gerçekleşmeleri halinde dört çeyrek bazında büyümenin son iki yılın en yüksek hızına ulaşmasını sağlayacaklar.

ABD Kongre Bütçe Ofisi’nin yakın zamanda yayımladığı bir raporda daha önce beklenenden yüksek göç oranına işaret etmesinin ardından ekonomistler genel olarak tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye başladılar. Buna ek olarak tüketim harcamaları ve kamu harcamalarının da büyümeye yukarı yönlü katkı yaptığı düşünülüyor.

RBC Capital Markets ABD Başekonomisti Michael Reid, “Kamu ve yerel yönetim harcamalarının Kovid sonrası harcama açığını kapatmaya devam etmesiyle, büyümeye en büyük ikinci katkı sağlayan kalem olmasını bekliyoruz” dedi.