Advertisement

21 ekonomist, analist ve akademisyen tarafından hazırlanan eurodan çıkış senaryolarına göre, eurodan çıkmaya karar vermesi hâlinde Yunanistan'ın yalnızca  46 saati olacak.

Bu süre, New York Borsası'nın kapanışından Yeni Zelanda Gösterge Endeksi'nin açılışına kadar, Yunanistan'ın harekete geçmesi için elinde kalacak son zaman dilimini yansıtıyor.

46 saat içinde liderlerin bir yandan sosyal kaosu sakinleştirmesi, bir yandan temerrütü yönetmesi, diğer yandan da sermayenin çıkışını kontrol altına alarak, ödemelerini yapmanın yolunu bulması gerekiyor. 2010'san bu yana kamu finansmanını yönetememekten ötürü 2 kez kurtarılmış olan ülkeye ait bu risk, her hükümeti yoğun baskı altında tutacak.

Eurodan ayrılışın zor ve dağınk bir süreç olduğunu, bunun kolay olduğunu sananların çok yanıldığını söyleyen Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz yılki yönetim kurulu üyelerinden Lorenzo Bini Smaghi, Yunanlıların rasyonel davranması ve pişman olacakları bir karar almaktan kaçınması gerektiğini belirtti. Bini Smaghi, eurodan çıkışın Yunanistan'ın sorunlarının tek ilacı olmadığını savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2012 Perşembe, 16:35 Misafir altinla uluslararasi ticaret adil dünya düzenine kavuşmanın yegane yöntemidir
23 Mayıs 2012 Çarşamba, 15:38 Misafir ne ynanistan mış borcunu sildiler,milyarca euro verdiler hala batacak mı konuşuluyor. dünya 1929 buhranından daha kötü bir yere gidiyor. o zamanlar para basarak kurtulunurdu şimdi ise çok basılan para bela oluyor. kimse farkında değil her basılan dolar ve euro krizi daha büyüterek öteliyor. bu balon çok kişiyi yakacak. umarım etkisi artmadan dur denir. avrupa 3 trilyon euro bastı yetmedi. abd 7 trilyon usd bastı yetmedi. para hep bir yerlere gidiyor. ciddi bir devalüsayon yapılmalı altını olmayan para basmamalı. tek kurtuluş altıan dayalı para basakta. 1 ons 31 dolar ken 1 ons 1559 dolar aslı?