Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Holland'ın, Almanya'nın kemer sıkma takıntısına meydan okumasının damgasını vurduğu 18. Euro krizi zirvesi, Euro Bölgesi'nde istikrar sağlamaya yönelik bir çözüm sunamadı ve Yunanistan'ın eurodan atılabileceği spekülasyonlarını tetikledi.

Avrupalı liderler euroda kalması için Yunanistan'a bütçe kesintilerini sürdürmesi çağrısında bulunurken, İspanya'ya yönelik hiçbir çözüm sunmadı. Euro liderleri, son haftada yeniden gündeme gelen ortak euro bonosu çıkarılması konusunda da anlaşma sağlayamadı.

Euro tahvilleri konusunda görüştüklerini belirten Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ortak borçlanmanın özellikle Almanya cephesinden destek görmediğini, ancak Fransa'nın sıcak baktığını söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün Tokyo saati ile 10:15'e yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Euro dün Fransa ve Almanya arasındaki ayrımların çözüm arayışlarını zorlaştıracağı endişeleriyle dolar karşısında 22 ayın en düşüğüne geriledi. Almanya'nın 5, 10 ve 30 yıllık tahvillerinin getirisi rekor düşük düzeylere geriledi.

Liderler, Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy'u, Yunanistan'ın seçimlerinin ardından  28-29 Haziran'da yapılacak bir sonraki zirveye kadar daha entegre bir Euro Bölgesi için blok arayışları yapmak ile görevlendirdi.