Advertisement

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının imkansız olduğunu söyledi.

AB zirvesinde basına konuşan Schulz, AB anlaşmalarına göre istisna getirilen İngiltere ve İsveç dışındaki tüm üyelerin, üzerlerinde zaman baskısı bulunmasa da, istenen şartları yerine getirerek Euro'ya geçmek zorunda olduklarını hatırlattı.

Schulz, ''Euvro sistemindeki ülkeler dışarı çıkamaz çünkü (Euro'ya geçerek) AB hukukunun gereğini yaptılar. O halde Euro'dan çıkmak AB yasalarını ihlal anlamına gelir'' uyarısında bulundu.

Bu arada Yunanistan Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Euro Bölgesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın, Yunanistan'ın Euro'dan çıkma ihtimaline hazırlık kararı aldığı iddiaları reddedildi. Açıklamada, ''Bu yöndeki haberler yalan olduğu gibi, bu kritik dönemde Yunanistan'ın zorlukları aşma çabalarına mani oluyor'' ifadesi kullanıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2012 Perşembe, 13:39 Misafir evet doğru , isteyen ülke çıkar ancak euro dan ayrılmak diye bir olay yok demiş...euro bölgesi başka bir şey ab başka bir şey...euro kullanmıyorum dersen ab den de çıkmak zorunda kalırsın... yunanistan da istiyorsa ab den çıksın,uğurlar ola.
24 Mayıs 2012 Perşembe, 07:48 Misafir ülkeler çıkmak isterse çıkar. zor durumdaki bir ülke ucube ab de hiç bir ülke kalmak istemez ab yasaları da kağıt üstünde kalır