Advertisement

İlk 2 işlem gününde hızla düşüş kaydeden Facebook'un hissedarları, internet devi Facebook Inc., kurucusu Mark Zuckerberg ve şirketin ilk halka arzını yöneten Morgan Stanley ve Goldman Sachs aleyhine dava açtı.

Manhattan'da bir mahkeme açılan dava, Facebook'u, revize edilmiş büyüme rakamlarını tüm yatırımcıları ile paylaşmamakla itham ediyor.

Amerikalı regülatörler daha önceden Morgan Stanley'yi 17 Mayıs'taki halka arzın öncesindeki bilgi paylaşımları konusunda  soruşturabileceklerini açıklamıştı.

Facebook'un baş garantörü olan banka, kurallara uygun davrandığını söyledi.

Dava, halka arz aşamasında yatırımcılardan kazanç büyümesindeki "ciddi düşüş" tahminlerinin gizlendiğini gerekçesiyle açıldı. Facebook üzerinden "mobil uygulama tartışmasına" dayanan dava gerekçesinde davacılar, Facebook'a cep telefonu ve taşınabilir cihazlarla bağlananların sitedeki reklamlardan bazılarını göremediği ve bunun da şirketin reklam gelirlerinde büyük hasara yol açtığını söylüyor.

Diğer yandan Reuters ve AP haber ajansları da Senato'nun bankacılık komisyonunun durumla ilgilenebileceğini söyledi.

Facebook 2011'deki gelirlerinin yüzde 85'ini reklamlardan kazanmıştı.

Sosyal medya devinin ilk halka arz günü de Nasdaq Borsası'nda teknik sorunlara takılmış ve alış-satış emirlerinin düzgün idare edilememesinden ötürü hisseler işlem görmeye yarım saat geç başlamıştı.