Advertisement

Petrol; Çin'in büyümeye odaklanadığı ve petrolün düşüşünün çok fazla egzajere edildiği spekülasyonu ile yedi ayda ilk kez 90 doların altına düşmesinin ardından yükselişe geçti. 

Petrol vadelileri uzun vadeli teknik desteği test ettikten sonra new York'ta yüzde 1 kadar artış kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin'in son dört günde iki kez toplanan hükümetine göre politikaların "ince ayar"ı yoğunlaşacak. hükümet daha önce ise iç talebin yavaşlaması nedeniye büyümeyi taahhüd etmişti. Batılı yetkililer OPEC'in en büyük ikinci üreticisi olan İran ile askeri faaliyetleri bertaraf etmeyi hedefleyen görüşmelerin bugün de süreceğini açıkladılar.

NYMEX elektronik işlemlerdeki temmuz vadeli ham petrolün varili 91 sent kadar artışla 90.81 dolara ulaşırken Sidney'de yerel 13.45'te 90.52 dolar oldu. Petrolün kontratı dün yüzde 2.1 kayıpla 21 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 89.90 dolara gerilerken fiyatlar ise bu yıl yüzde 8.4 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki temmuz vadeli brent petrolün varili yüzde 0.5 ya da 47 sent artışla 106.03 dolara yükseldi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı dünkü 15.66 dolardan 15.51 dolara geriledi.