Advertisement

Bakır fiyatları, sanayi metallerinin en büyük kullanıcısı Çin'de liderlerin, politikaların "ince ayarını" yoğunlaştıracaklarını taahhüt etmelerinin ardından son dört ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Öte yandan, Avrupalı liderler dünkü zirvede ortak euro tahvili çıkarma konusunda görüş birliğine varamadı.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.2 yükselerek ton başına 7,622.75 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 11:56'da ton başına 7,603 dolar seviyesinde seyrediyordu. Kontrat dün ton başına 7,503 dolara kadar inerek 10 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Temmuz vadeli bakır kontratı Coemx'te yüzde 1.1 değer kazanarak pound başına 3.4335 dolar seviyesine ulaştı.

Çin'de hükümet, Başbakan Wen Jiabao'nun 20 Mayıs'taki yorumlarının ekonomik yavaşlama ile mücadelede hükümetin çabalarını artıracağı yolundaki beklentileri artırmasının ardından, dört gün içinde ikinci kez büyümeyi destekleyeceğine yönelik işaretler verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün yaptığı açıklamda, Almanya'nın, Fransa'nın euro hükümetlerinin ortak bir borçlanma kağıdı arz etmesine yönelik çağrısı konusunda "büyük zorlukları" olduğunu kaydetti.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "Bakır piyasası, Avrupa'nın borç krizine yönelik belirsizliklerin sürdüğü bir ortamda, Çin'in büyümeyi desteklemeye yönelik taahhütlerinden güçlü bir destek buldu" dedi ve Piyasa şimdi ton başına 7,500 doalrın üzerinde destek bulmaya çalışabilir" şeklinde yorumda bulundu.

Özel sektörün açıkladığı bir veriye göre, Çin'de imalat sanayi yedinci ay üst üste daralma gösterebilir. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı öncü veriye göre, Çin'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Nisan ayındaki seviyesi olan 49.3'ten Mayıs ayında 48.7 seviyesine düştü. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Codelco, Şili'deki madenlerinin yaşlanmasından dolayı, cevher kalitesinin düşmesi ile birlikte, ilk çeyrekte üretimin yüzde 10 düştüğünü açıkladı. Açıklamda, geçen yılın ilk çeyreğinde 414,000 ton olan üretimin, bu yılın aynı döneminde 373,000'e gerilediği duyuruldu.

Eylül vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.2 düşerek ton başına 54,900 yuana (8,663 dolar) indi.

LME'de, aluminyum yüzde 0.4 yükselerek ton başına 2,017 dolara ve kurşun yüzde 0.6 kazançla ton başına 1,940 dolara çıkarken, çinko fazla değişmeyerek ton başına 1,878.25 dolarda kaldı. Nikel yüzde 0.3 yükselişle ton başına 16,810 dolara çıktı ve kalay değişmeyerek ton başına 19,550 dolarda kaldı.