Advertisement

Citigroup Inc., Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), Yunanistan'ın eurodan çıkmasının ardından, gelecek yıl gösterge faizi yüzde 0.5'e düşüreceği ve uzun vadeli refinansman operasyonlarına (LTRO) yeniden başlayacağı tahmininde bulundu.

Londra'da Willem Buiter öncülüğündeki ekonomistler, "Yunanistan'ın eurodan çıkışının ardından, etki alanı geniş politika tepkileri gelecek" dedi. Citigroup ekonomistleri, "AMB'nin faizi yüzde 0.5'e düşüreceğini ve çok yıllı LTRO programını yeniden başlatacağını, hem Portekiz hem de İrlanda için ikinci kurtarma paketi, İspanya için bir çeşit Troyka programı artı İspanya ve İtalya ülke tahvilleri için finans piyasası desteği getirileceiğini tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundular.

Banka ekonomistleri, Yunanistan'ın euroyu bir ya da iki yıl içinde terk etme ihtimalinin yüzde 50 ila yüzde 75 olduğunu kaydettiler.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2012 Perşembe, 13:07 Misafir %50-%75 değil 0 hemde hazirandan sonra temmuz ağustos aylarında cıkış işlemleri başlayacak yunanistan drahmiye gececek.
24 Mayıs 2012 Perşembe, 11:18 Misafir hadi lenn..kimi kandırıyorsunuz siz..adam söylemiş ya, hukuken eu dan çıkmak imkansız diye.