Advertisement

Yunanistan Merkez Bankası (BoG) Başkanı George Provopoulos, Yunan bankalarının yeniden sermayelendirilmesi programı çerçevesinde 4 Yunan bankasının 18 milyar Euro'luk kaynağı yarın ya da pazartesi günü alacağını söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile Provopoulos'un görüşmesinde, Yunan bankalarının durumu ve büyüme konuları ele alındı.

Ziyartte Papulyas'ın, ''Bankalar hakkında birçok şey duyuldu'' sözleri üzerine, Provopoulos, ''Büyük bir belirsizlik döneminde bankalar için 18 milyar Euro'nun sağlanması önemli. Avrupa liderlerinin büyüme için inisiyatif alacaklarına dair söylemleri olumlu. Ancak büyüme ülkenin kendisinin elinde'' diye konuştu.

Provopoulos, 4 Yunan bankasına sağlanacak 18 milyar Euro'nu da yarın ya da pazartesi günü bankalara verileceğini belirterek, büyüme için özelleştirmeleri hızlandırmanın, bürokrasiyi ve yolsuzlukları azaltmanın, AB destekli Ulusal Stratejik Referans Programı (ESPA) fonlarının değerlendirilmesinin önemini vurguladı.

Provopoulos, Yunan bankalarından mevduat çıkışlarıyla ilgili olarak da, ''Bu, reel ekonomiden kaynakların çıkışıyla ilgili. Büyüme sadece bu dediklerimizi yaparsak sağlanabilir'' dedi.

Bu arada, Yunan bankaların 50 milyar Euro ile yeniden sermayelendirilmesi planı çerçevesinde 18 milyar Euro, Ethniki Bank (Yunanistan Ulusal Bankası), Eurobank, Alpha Bank ve Piraeus Bank arasında bölüşülecek.

Ethniki Bank 6.9 milyar Euro, Piraeus Bank 5 milyar Euro, Eurobank 4.2 milyar Euro ve Alpha Bank'a da 1,9 milyar Euro sermaye enjeksiyonu yapılacak.

Bankalar, ülkenin Yunan tahvillerini elinde tutan özel sektör kreditörlerine olan borcunun yarı yarıya silinmesi anlaşması çerçevesinde zarar görmüştü.

Seçim sonrası yaşanan siyasi kriz ve ülkenin Euro bölgesinden çıkarak dirahmiye döneceği söylentileri ile de bankalardan mevduat çıkışları olmuştu.

Öte yandan, Atina Borsası'nda ASE Endeksi yüzde 4,53 değer kaybederek, günü 502,52 puandan kapattı. Endeks kapanışta, son 22 yılın en düşük seviyesine geriledi.