Advertisement

New York Borsası, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin Yunanistan'ın büyük ihtimalle euroda kalacağını, AB liderlerinin çoğunun da ortak euro bonolarını desteklediğini söylemesinin ardından kayıplarını telafi ederek dün artıda kapandı. Amerikan borsaları dün Çin'in yavaşlamasına ilişkin endişelerle düşüşteydi. Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan finansal hisseler endeksi günü artıda tamamlarken, teknoloji ve sanayi hisseleri kayıp modunda devam etti.

En büyük PC üreticisi Hewlett-Packard Co., istihdamında 27 bin kişilik kesinti yapacağını açıklaması ve beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının ardından yüzde 3.3 değer kazandı. Lüks mücevher üreticisi Tiffany & Co., düşük kâr ve satış tahmininde bulunmasının sonrasında yüzde 6.8 düştü.

Standard&Poor's 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.6 oranındaki kayıplarını geri aldı ve yüzde 0.1 kazançla 1,320.68 puana yükseldi. Endeks böylece bu hafta dördüncü gününü de artıda sonlandırmış oldu. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 artışla 12,529.75 puana çıkarken, Nasdaq Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 2,839.38 puana geriledi. Dün Amerikan borsalarında 6.9 milyar hisse el değiştirdi.

Piyasanın büyümedeki yavaşlamadan değil, daha çok eurodaki sıkıntılardan ötürü geri adım attığını belirten Palisade Capital Management LLC'nin yatırım genel müdürü Dan Veru, Yunanistan'ın eurodan çıkmayacağını, bunu yapacak bir mekanizmanın olmadığını savundu.

Hisse senetleri kayıplarını İtalyan başbakanı Monti'nin bir İtalyan kanalına yaptığı açıklamada Avrupa'nın yakın zamanda euro bonoları çıkarabileceğini söylemesiyle artıya döndü.