Advertisement

Amerikan siyasi sisteminin "felçli" olduğunu söyleyen ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, bu durumun ekonomik sorunları daha da zorlaştırdığını savundu. Geithner, finansal krizin hasarlarının büyük olmasının en önemli sebebinin,kamu altyapısındaki azalma ve artan kamu borcundan kaynaklanan zayıflık olduğuna dikkat çekti.

ABD'nin önde gelen siyaset ve uluslararası ilişkiler okullarından biri olan John Hopkins Üniversitesi'nde konuşan Geithner, ekonomik sıkıntıların zorlayıcı olduğunu, ancak siyasi cephedeki problemlerin bu durumu daha da sorunlu hâle getirdiğini belirtti. Geithner, "Önümüzdeki büyük sorunları çözme konusundaki siyasi yeteneğimizin yeniden farkına varmalıyız" dedi.

Cumhuriyetçiler, bütçe açığını azaltma ve ekonomik büyümeyi destekleme konularında yetersiz olduğu gerekçesiyle ABD Başbakanı Barack Obama'nın 3.8 trilyon dolarlık bütçe planını reddetti. Kongre Bütçe Ofisi 20 Nisan'da Amerikan ekonomisini desteklemeye odaklanmış olan Obama'nın bütçe planının, bu yılın ilerleyen zamanlarında büyümeyi aşağı çekeceğini söylemişti.

Geithner, ülkenin karşısındaki zorlukların siyasi sistemdeki felç durumundan ötürü derinleştiğini ifade etti.