Advertisement

Yunanistan'ın eurodan çıkış olasılığı ve euro krizinden ötürü kaygıları artan Avrupa'nın en büyük fonlarından bazıları, euro varlıklarından kaçındıklarını kabul etti.

Euronun geçtiğimiz ayki sert düşüşü birçok yatırımcıyı beklemedikleri anda yakaladı. Avrupa'nın ortak para birimi euro, bu yıl dolar karşısında büyük hareketler kaydetmemesinin ardından son 3 haftada yüzde 5 değer kaybetti. Euro, perşembe günü 1.2514 dolar seviyesinden 22 ayın en düşüğünü kaydetti.

Avrupa'nın en büyük fon yöneticisi Amundi ve İngiltere'nin en büyük para yöneticisi Threadneedle Investöents, borç krizinin çözümü konusunda siyasi liderlere karşı tepkinin büyümesiyle son günlerde euro varlıklarını azalttı.

ABD'deki Döviz şirketi Merk Investments da bu ay en iyi fonundaki euro varlıklarındaki pozisyonlarının tamamını kapadı. Şirketin yatırım genel müdürü Axel Merk, son eurolarını 15 Mayıs'ta ellerinden çıkardıklarını belirterek, sürecin işlevsizliğinden endişe duyduklarını, Yunanistan konusunda açıkça konuşan kimse olmadığını söyledi.

Avrupa'nın en büyük emeklilik fonu ve şirketlerin paralarını yöneten Amundi ise kriz riskinin, politika yapıcıların, yatırımcıları borç sorunun çözeceğine ikna edememesinden ötürü, İspanya ve İtalya gibi daha büyük ekonomilere sıçrayabileceğini ifade etti.

Avrupa varlıklarında 2 senedir düşük ağırlıkta kalan Standard Life Investments'ın yatırım direktörü Richard Batty, krizin kötülediğini, bunun da euroyu baskıladığını belirtti.

Euro Bölgesi'nin çevre ekonomilerine ait pozisyonlarını sıfıra yaklaştıran Hermes Fund Managers'ın başekonomisti Neil Williams ise politikcıların piyasaları ikna edemediğini söyledi.